Chirurgiczne Leczenie Otyłości krok po kroku

Krok 1: Wypełnienie i wysłanie kwestionariusza kwalifikacyjnego.
Krok 2: Wstępna ocena i kwalifikacja na podstawie kwestionariusza.
Krok 3: Wizyta kwalifikacyjna i konsultacja z chirurgiem
Krok 4: Konsultacja psychologiczna
Krok 5: Udział w warsztatach Grupy Wsparcia
Krok 6: Konsultacje medyczne i badania dodatkowe
Krok 7: Wizyta przedoperacyjna i rozmowa z chirurgiem
Krok 8: Zabieg operacyjny
Krok 9: Kontrole pooperacyjne
 

Krok 1: Wypełnienie i wysłanie kwestionariusza kwalifikacyjnego.

Pierwszym etapem jest wypełnienie kwestionariusza dostępnego na naszej stronie internetowej www.bariatria-wejherowo.pl. Bardzo ważne jest aby odpowiedzieć na wszystkie pytania zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, gdyż uzyskane w ten sposób informację posłużą do podjęcia decyzji o ewentualnym dalszym postępowaniu medycznym. Prosimy zatem o dokładne i staranne opisanie swej sytuacji tak abyśmy mogli zaproponować Państwu najlepsze możliwe rozwiązanie.

Oczywiście otrzymane od Państwa wiadomości traktowane są jako poufne objęte tajemnica lekarską i wykorzystywane będą jedynie przez lekarzy naszego Oddziału na potrzeby dalszego leczenia.

Wypełniony kwestionariusz prosimy przesłać drogą mailową na adres: bariatria.wejherowo@gmail.com

Krok 2: Wstępna ocena i kwalifikacja na podstawie kwestionariusza.

Na podstawie przesłanego kwestionariusza chirurg będzie mógł podjąć decyzję o kwalifikacji do chirurgicznego leczenia otyłości w Państwa konkretnym przypadku. O wyniku poinformujemy e-mailem w ciągu 48 godzin.

Krok 3: Wizyta kwalifikacyjna i konsultacja z chirurgiem

Po zakwalifikowaniu do leczenia chirurgicznego poprosimy Państwa o osobistą wizytę na naszym Oddziale. W trakcie spotkania z chirurgiem wspólnie skonfrontujemy Państwa oczekiwania z naszymi możliwościami. Przedstawimy dostępne metody leczenia operacyjnego, ich zalety i ograniczenia oraz pomożemy w wyborze tej najbardziej optymalnej. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości a także poinformujemy o naszych oczekiwaniach oraz zaleceniach. Uzgodnimy wreszcie termin operacji oraz listę koniecznych badań i konsultacji które powinni Państwo wykonać do tego czasu.
Jeśli wyrażą Państwo takie życzenie zapraszamy do przybycia na spotkanie razem z osobą towarzyszącą która będzie Was wspierać w trakcie leczenia. Prosimy także o zabranie ze sobą całej posiadanej dokumentacji medycznej (w szczególności wypisów szpitalnych, wyników badań oraz konsultacji specjalistycznych jeśli takie Państwo posiadają). Jednocześnie nie wymagamy przed samą konsultacją wykonywania żadnych badań dodatkowych.

Krok 4: Konsultacja psychologiczna

Kolejnym etapem przygotowania do leczenia chirurgicznego otyłości jest konsultacja psychologiczna. Podczas spotkania z psychologiem postaramy się zdiagnozować najczęstsze problemy związane z otyłości. Przyjrzymy się nawykom żywieniowym, poziomowi aktywności fizycznej oraz sposobom raczenia sobie ze stresem. Wyjaśnimy również jak zmieni się Państwa sytuacja po zabiegu operacyjnym i na jakie elementy codziennego funkcjonowania zwrócić w tym okresie szczególną uwagę. Efektem konsultacji będzie opinia wydana przez psychologa która stanowić będzie ważny element Państwa dokumentacji medycznej.

Krok 5: Udział w warsztatach Grupy Wsparcia

Dla wszystkich zainteresowanych którzy wyrażą taką chęć będzie możliwość uczestniczenia w spotkaniach Grupy Wsparcia. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Szpitalu w Wejherowie i są przeznaczone zarówno dla osób przygotowujących się dopiero do operacji jak i dla tych już po zabiegach operacyjnych. W trakcie naszych spotkań prowadzonych przez psychologa każdy z jego uczestników będzie mógł podzielić się z grupą swymi dotychczasowymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz uzyskać odpowiedzi na ewentualne pytania czy wątpliwości. Udział w Grupie Wsparcia daje olbrzymią szansę skonfrontowania swoich obaw i spostrzeżeń z doświadczeniami pozostałych pacjentów , działa niezwykle motywująco i tym samym przyczynia się do polepszenia wyników leczenia chirurgicznego. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i absolutnie dobrowolny. Nie sprawdzamy obecności, nie wymagamy systematyczności, choć z pewnością serdecznie zachęcamy do czynnego uczestnictwa.

Krok 6: Konsultacje medyczne i badania dodatkowe

Dalszym etapem przygotowań do leczenia chirurgicznego będzie wykonanie badań i konsultacji zaleconych przez chirurga w czasie wizyty kwalifikacyjnej. Każdy pacjent powinien wykonać badanie gastroskopowe, którego wynik jest niezbędny aby prawidłowo zaplanować samą operację, przeprowadzić ją w sposób maksymalnie bezpieczny dla pacjenta i uniknąć kłopotliwych objawów niepożądanych w okresie późniejszym. Dlatego też mimo iż zdajemy sobie sprawę że sama gastroskopia nie należy do badań przyjemnych, będziemy nalegać aby była wykonana u każdego pacjenta. Dodatkowo w przypadku gdy istnieją inne choroby wymagające leczenia farmakologicznego lub innej interwencji medycznej poprosimy Państwa o odbycie konsultacji z lekarzami leczącymi oraz o uzyskanie pisemnej opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań do chirurgicznego leczenia otyłości.

Krok 7: Wizyta przedoperacyjna i rozmowa z chirurgiem

Miesiąc przed planowanym terminem operacji będą mieli Państwo możliwość ponownego spotkania z lekarzem chirurgiem. W czasie tej wizyty przejrzymy przygotowaną do zabiegu dokumentację medyczną, wspólnie ustalimy wszystkie szczegóły w tym metodę leczenia i odpowiemy na wszelkie pojawiające się pytania oraz wątpliwości. Wizyta przed operacją nie jest obowiązkowa.

Krok 8: Zabieg operacyjny

Przyjęcie na Oddział Chirurgiczny odbywa się dzień przed operacją około godziny 12.30. Tego dnia czeka Państwa rozmowa z operatorem i anestezjologiem, wykonamy również komplet badań laboratoryjnych. Większość naszych pacjentów przebywa w szpitalu przez 3 dni. Pełen powrót do aktywności fizycznej następuje po około 4 tygodniach lub szybciej.

Krok 9: Kontrole pooperacyjne

Po zabiegu będziemy w dalszym ciągu towarzyszyć naszym pacjentom w zmaganiach z otyłością. Bezpośrednio po wypisaniu ze szpitala pozostaniemy w kontakcie telefonicznym. Nasza pielęgniarka zadzwoni do Państwa dzień po wypisie, oraz w kolejnych dniach jeśli zajdzie taka potrzeba. Na pierwszą wizytę kontrolną zapraszamy 2-3 tygodnie po operacji, będzie wtedy możliwość rozmowy z pielęgniarką oraz lekarzem. Jednocześnie gorąco zachęcamy do udziału w comiesięcznych spotkaniach Grupy Wsparcia gdzie wśród innych pacjentów zmagających się z podobnymi problemami otrzymacie Państwo fachową pomoc psychologa. Ponowna wizyta kontrola u lekarza leczącego zaplanowana jest po około 12 miesięcy od operacji. Jako że monitorowanie wyników naszych operacji jest dla nas zawsze priorytetem będziemy się z Państwem również kontaktować telefonicznie aby na bieżąco śledzić postępy w walce z otyłością. Prosimy spodziewać się telefonów po 3,6, 12 i 24 miesiącach. Osoba prowadząca rozmowę zada Państwu kilka pytań dotyczących wagi, chorób towarzyszących i dolegliwości związanych z leczeniem.