Rezultaty chirurgii bariatrycznej

U większości pacjentów po zabiegach chirurgicznego leczenia otyłości dochodzi do redukcji masy ciała o około 60-70% nadwagi w ciągu pierwszych 9-12 miesięcy. Po tym okresie obserwuje się stopniową stabilizację wagi która powinna utrzymywać się przez następne lata. Dopuszczalne są w tym czasie niewielkie wahania ciężaru ciała (+/- 5kg). 

Oprócz efektu chudnięcia chirurgiczne leczenie otyłości pozwala również na znaczącą poprawę w przebiegu chorób zależnych od otyłości takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, refluksowe zapalenie przełyku, bezdech senny, wysiłkowe nietrzymanie moczu, zespół policystycznych jajników i wiele innych. Wśród naszych pacjentów obserwujemy 65% szans na całkowitą remisję cukrzycy (czyli prawidłowy poziom cukry we krwi bez konieczności przyjmowania leków).

I w końcu redukcja wagi ciała w sposób znaczący poprawia jakość życia. Wielu z naszych pacjentów podkreśla że po zabiegu mogą wreszcie wykonywać czynności być może trywialne dla osób zdrowych ale dla nich samych dotąd prawie niedostępnych: dzień bez zadyszki , jazda rowerem, zabawa z dziećmi, wyjście na plażę, sprawne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, kąpiele w wannie, zakupy w zwykłych sklepach odzieżowych ….. ta lista jest naprawdę długa.

Medyczne korzyści chirurgicznego leczenia otyłości.


1. Wysokie ciśnienie krwi: u prawie 70% pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze wymagające przyjmowania leków po około 2-3 miesiącach od zabiegu bariatrycznego dochodzi do normalizacji ciśnienia krwi i można zaprzestać leczenia. U pozostałych chorych wymagane dawki leków w reguły ulegają redukcji. Im krótszy czas trwania nadciśnienia tym większa jest szansa na całkowitą remisję choroby.

2. Wysoki poziom cholesterolu: u ponad 75% pacjentów po operacji w ciągu 3 miesięcy następuję normalizacja poziomu cholesterolu we krwi.

3. Cukrzyca: u ponad 90% pacjentów z cukrzycą typu II zabieg operacyjny w ciągu kilku tygodni prowadzi do całkowitej remisji choroby. Normalizuje się poziom glukozy we krwi i można odstawić leczenie - oczywiście zawsze w porozumieniu z lekarzem leczącym. Chirurgia bariatryczna to jedyny obecnie sposób aby na trwale wyleczyć cukrzycę. Niestety u około 30% chorych (szczególnie u tych u których choroba trwała ponad 10 lat) objawy cukrzycy mogą nawrócić po kilku latach, dlatego też niezbędne są okresowe kontrole.

4. Choroby serca: chociaż nie możemy z czystym sumieniem stwierdzić że po operacji  nastąpi poprawa pracy serca to z całą pewnością możemy zaświadczyć że poprzez normalizację ciśnienia tętniczego, spadek poziomu cholesterolu we krwi oraz redukcję bądź całkowitą remisję cukrzycy znacząco spadnie ryzyko przyszłych powikłań ze strony układu krążenia a ryzyko śmierci sercowo-naczyniowej zmniejszy się o co najmniej 90%.

5. Astma: spodziewamy się że po leczeniu operacyjnym spadnie ilość i zmniejszy się nasilenie napadów astmatycznych. U tych chorych u których astma współistnieje z refluksem żołądkowo-przełykowym największe korzyści spodziewane są po operacjach wyłączenia żołądkowego.

6. Niewydolność oddechowa: poprawa tolerancji wysiłku fizycznego zwykle następuje w pierwszych miesiącach od operacji. Często pacjenci dotychczas z trudnością wychodzący z domu mogą zacząć normalnie funkcjonować, a nawet uprawiać sport. 

7. Bezdech nocny: spadek wagi ciała po operacji bariatrycznej szybko prowadzi do ustąpienia objawów bezdechu nocnego. Większość z cierpiących na bezdech nocny po roku całkowicie pozbywa się dotychczasowych objawów i przestaje chrapać (ku zadowoleniu współmałżonków).

8. Wysiłkowe nietrzymanie moczu: większość problemów związanych z nietrzymaniem moczu przemija po skutecznej redukcji wagi, a pacjenci odzyskują pełną kontrolę nad swym pęcherzem moczowym. U tych chorych u których nadal utrzymują się dolegliwości możliwa jest w przyszłości korekta chirurgiczna ze zdecydowanie większymi szansami na powodzenie niż przez spadkiem wagi.

9. Kamica pęcherzyka żółciowego: obecność objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego wymaga jego usunięcia podczas operacji bariatrycznej. W okresie spadku wagi ciała wzrasta ryzyko powstania kamieni żółciowych i niekiedy może dojść do konieczności operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego w późniejszym czasie.

10. Choroby zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego: pacjenci zwykle odczuwają zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-stawowego już po utracie pierwszych 12-15 kilogramów wagi ciała (po 4-6 tygodniach). Dalszy spadek wagi znacząco poprawia funkcjonowanie układu kostno-stawowego i zmniejsza dolegliwości.

Podsumowanie

Migrena       57% remisji
Depresja     55% remisji
Bezdech nocny    74-98% remisji
Hipercholesterolemia   63% remisji
Astma   82% poprawy
Stłuszczenie wątroby   90% poprawy
Choroby serca   82% redukcji ryzyka
Nadciśnienie tętnicze   66-90% remisji
Zespół metaboliczny   80% remisji
Cukrzyca typu II   83% remisji
Nietrzymanie moczu   44-88% remisji
Zespół policystycznych jajników   79% remisji
Zmiany zwyrodnieniowe stawów   41-76% remisji
Niewydolność żylna    95% remisji
Jakość życia   poprawa u 95% pacjentów
Śmiertelność   30-40% redukcji śmiertelności w okresie 10 letnim