Ćwiczenia fizyczne

Pamiętaj: Kluczem do utraty wagi jest abyś spalał więcej kalorii niż spożywasz.

Zwiększona aktywność fizyczna jest integralną częścią kompleksowego leczenia otyłości. Trudno oczekiwać aby zakończyło się ono trwałym sukcesem bez jakichkolwiek ćwiczeń, i odwrotnie - każdy kolejny wysiłek powoduje, że ubywa nam kolejnych kilogramów. Obowiązuje prosta zasada że jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.

Spacery,  marsz lub nordic walking są doskonałymi sposobami aby zacząć ćwiczenia po zabiegu. Pierwsze spacery można odbyć już w szpitalu i kontynuować je zaraz po powrocie do domu. Na początek warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń: krótkie płaskie trasy podczas dobrej pogody, maszerować w towarzystwie lub też zabrać ze sobą telefon komórkowy. Z biegiem czasu i wraz z ubywającymi kilogramami trasa spacerów powinna ulec wydłużeniu, prowadzić przez bardziej urozmaicony i pagórkowaty teren, nawet przy mało sprzyjającej pogodzie. Dodatkowo pamiętaj:

  • Zakup dobrego obuwia poprawi Twoje bezpieczeństwo i komfort w czasie ćwiczeń.
  • Dobre towarzystwo podczas spacerów będzie dodatkową motywacją i urozmaiceniem.
  • Zmieniaj trasy i miejsca spacerów. Zadbaj aby codziennie marsze nie były nudne.
  • Spaceruj wtedy gdy czujesz się dobrze.
  • W ciepłe dni warto mieć przy sobie butelkę z wodą i nie dopuszczać do odwodnienia.
  • Oprócz marszów staraj się po prostu chodzić więcej. Zostaw samochód idąc do sklepu lub znajomych. Wysiadaj przystanek czy dwa wcześniej i pokonaj tę trasę pieszo.

Typowymi ćwiczeniami fizycznymi zalecanymi w okresie pooperacyjnym dla pacjentów z otyłością są ćwiczenia aerobowe czyli tlenowe. Nie wdając się w zawiłości metabolizmu w naszym organizmie powiedzieć można po prostu że podczas ćwiczeń tlenowych, krew jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo tlenu do mięśni, aby wystarczyło go do produkcji energii. Dzięki temu, że mięśnie otrzymują odpowiednie ilości tlenu, mogą one pozyskiwać energię ze spalania związków takich jak tłuszcze czy białka. Cechy takich ćwiczeń mają:

  • Marszobiegi
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Gry zespołowe (siatkówka, koszykówka)
  • Tenis
  • Narciarstwo
  • Taniec, wchodzenie po schodach i inne.

Dobór optymalnej formy aktywności fizycznej powinien być zindywidualizowany w oparciu o Twoje możliwości i preferencje. Zalecamy wybór takich ćwiczeń których wykonywanie nie sprawia trudności i będzie dla Ciebie przyjemne. Jeśli to możliwe polecamy szczególnie grupową formę aktywności fizycznej która dodatkowo zmotywuje do systematyczności i przyczyni się do poprawy efektów. Korzystne jest również wykorzystanie urządzeń stacjonarnych, rowerków, bieżni, steperów czy wioseł.

Dla osób skrajnie otyłych (BMI>50) oraz osób ze zmianami zwyrodnieniowymi układu kostno-stawowego poleca się w pierwszym rzędzie korzystanie z ćwiczeń odciążających stawy. Są to pływanie i ćwiczenia w wodzie oraz jazda na rowerze. Szczególnie zalecane są zajęcia na basenie. Woda powoduje odciążenie osoby ćwiczącej, ale również daje umiarkowany opór. Poza tym ćwiczenia w wodzie angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, obniżają odczucie bólu lub dyskomfortu.

Twoim celem powinna być codzienna aktywność fizyczna trwająca co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu

Żelazną zasadą dla pacjentów otyłych ze współistniejącymi chorobami układu krążenia jest skonsultowanie z lekarzem planowanego programu systematycznych ćwiczeń. Konsultację taką zaleca się również wszystkim pacjentom po 50r.ż. w przypadku gdy planują oni regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych o intensywności większej niż marsz.