Pobyt w szpitalu
Pobyt w szpitalu
Jeśli przyjmujesz przewlekle leki mające wpływ na krzepnięcie krwi to przed planowanym zabiegiem operacyjnym należy zaprzestać ich stosowania:
- Pochodne kumaryny: Sintrom, Acenokumarol, Warfin (na 5 dni przed przyjęciem do szpitala)
- Leki przeciwpłytkowe: Acard, Polocard, Aspiryna, Polopiryna, Ticlopidyna, Aclotin, Ifapidin (7 dni przed przyjęciem do szpitala)
- Pradaxa i Xarelto (2 dni przed przyjęciem do szpitala)
Odstawienie leków powinno zawsze nastąpić po konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź kardiologiem celem zastosowania w razie konieczności terapii pomostowej heparynami drobnocząsteczkowymi. Wszystkie pozostałe leki przyjmowane na stałe należy zabrać ze sobą.
Dodatkowo przed przyjęciem do szpitala zalecamy wykonanie szczepienia przeciwko w.z.w. typu B (ważne jest aby otrzymać przynajmniej dwie dawki szczepionki) oraz oznaczenie grupy krwi. Ze względy na duże ryzyko powikłań zatorowo-zakrzepowych u osób otyłych poddanych leczeniu operacyjnemu zalecamy również stosowanie w czasie hospitalizacji uciskowych pończoch przeciwżylakowych. Takie pończochy można będzie nabyć już w czasie pobytu na naszym Oddziale w cenie 50 złotych za parę.
W dniu umówionego terminu prosimy o zgłoszenie się na Izbie Przyjęć Planowych (na parterze w budynku głównym przy Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii) na godzinę 12.30. Ważne jest abyś miał przy sobie skierowanie do leczenia szpitalnego wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, dowód osobisty oraz istotną dokumentacje medyczną. W czasie pobytu w szpitalu będziesz potrzebował wygodną piżamę, szlafrok, kapcie, ręcznik i przybory toaletowe. Jednocześnie weź pod uwagę że za rzeczy wartościowe które masz przy sobie szpital ani personel nie ponoszą odpowiedzialności, dlatego radzimy aby biżuterię, pieniądze czy laptop pozostawić w domu lub oddać do depozytu.
Pierwszego dnia na Oddziale będziesz miał możliwość rozmowy z lekarzem prowadzącym z którym wspólnie ustalicie ostateczne szczegóły leczenia operacyjnego. Odbędzie się także wizyta Anestezjologa odpowiedzialnego za Twoje znieczulenie w czasie operacji. Wykonamy w tym czasie cały komplet badań biochemicznych, badanie EKG i ewentualne niezbędne konsultację jeśli zajdzie taka potrzeba. Przez ten dzień do wczesnych godzin wieczornych możesz jeść lekkie posiłki natomiast płyny możesz pić do woli do późnego wieczora.
Drugiego dnia pobytu głównym i najważniejszym wydarzeniem będzie z pewnością Twoja operacja. Warto się do niej dobrze przygotować a pomoże w tym poranna dokładna kąpiel. Zwykle operacje bariatryczne zaczynają się rano między 8.30 a 12.00 i trwają około 90-120 minut. Bezpośrednio po zabiegu trafisz na salę wybudzeń na bloku operacyjnym gdzie przez kilkanaście minut pozostaniesz pod opieką anestezjologa do czasu pełnego odzyskania przytomności. Jak tylko będzie to możliwe powrócisz na swoją salę na Oddziale Chirurgicznym. W tym czasie przez kilka godzin możesz odczuwać nudności, mogą pojawić się również wymioty. Oczywiście jeśli to nastąpi podamy ci leki które złagodzą Twoje dolegliwości. Spodziewaj się również wizyty swojego lekarza który opowie jak przebiegła sama operacja. Z godziny na godzinę Twoje samopoczucie będzie się stopniowo poprawiać, a wieczorem powinieneś już wstać z łóżka o być w stanie odbyć krótki spacer. W każdym przypadku gdy będziesz doczuwał ból podamy zaproponowane przez anestezjologa leki przeciwbólowe. W dniu zabiegu po powrocie z bloku operacyjnego nie wolno pić i jeść jakichkolwiek pokarmów. Jedyną rzecz którą możemy Ci w tym okresie zaproponować to kostka lodu kilka godzin po operacji. Zimny płyn zlikwiduje uczucie suchości w ustach i złagodzi podrażnienie gardła po znieczuleniu.
Trzeci dzień pobytu czyli dzień po operacji to „czas odpoczynku i słodkiego lenistwa”. Rano pobierzemy krew do badań, odwiedzi Cię lekarz prowadzący i jeśli wszystko będzie w porządku będziesz mógł zacząć pić płyny. Na początek będzie to około 500ml wody mineralnej niegazowanej popijanej przez cały dzień w niewielkich porcjach (nie więcej niż 30-40 ml na godzinę). Pozostałą ilość niezbędnych płynów podamy poprzez kroplówki. W tym dniu dolegliwości bólowe są już z reguły znacznie mniejsze więc i zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe będzie mniejsze. Ważne jest aby gdy tylko będziesz miał taką możliwość (czyli gdy nie będziesz podłączony do kroplówek) wstawać z łóżka, spacerować po oddziale, ogólnie być aktywnym.
Czwarty i prawdopodobnie ostatni dzień pobytu zacznie się jak poprzedni pobraniem krwi do badań. Potem będzie wizyta lekarza i przygotowania do wypisu. Odbędziesz rozmowę z pielęgniarką wypisową która powtórzy wszystkie zalecenia poszpitalne i odpowie na ewentualne pytania. Około południa przeprowadzimy badanie szczelności pod kontrolą RTG. Polega to na tym że po połknięciu specjalnego kontrastu (nie ukrywamy że jego właściwości smakowe nie są specjalnie cenione wśród pacjentów) zostaniesz prześwietlony promieniami RTG. Uzyskane w ten sposób zdjęcie ogląda radiolog poszukując ewentualnych nieszczelności w nowym mniejszym żołądku. Jeśli wynik badania nie budzi wątpliwości (a z reguły nie budzi) nic już nie stoi na przeszkodzie aby zakończyć pobyt w szpitalu. Na drogę dostaniesz od nas wypis, zwolnienie L4 na 3-4 tygodnie i receptę na dwa leki. Heparynę drobnocząsteczkową podawaną podskórnie przez około 10 dni jako profilaktyka poszpitalna zakrzepicy żylnej, oraz inhibitor pompy protonowej jako lek osłonowy na śluzówkę żołądka przyjmowany 2x dziennie przez 6 tygodni.
Okres poszpitalny
W momencie wypisu ze szpitala kończy się jedynie pierwszy etap leczenia otyłości. Przed Tobą okres dużych zmian, nowej diety i gwałtownego spadku wagi. Będziemy starać się w tym czasie monitorować Twoje wyniki i służyć pomocą w razie potrzeby.
Dzień po wyjściu do domu zadzwoni do Ciebie nasza pielęgniarka wypisowa aby upewnić się że wszystko przebiega dobrze. Zapyta Cię o samopoczucie oraz ewentualne dolegliwości. W razie nagłej potrzeby gdy zaistnieje konieczność pilnego kontaktu z nami, będziesz miał do dyspozycji numery telefonów do pielęgniarki, lekarza który Cię operował oraz do lekarza dyżurnego dostępnego 24 godziny na dobę. Oczywiście w sytuacji gdy nie będziemy w stanie pomóc Ci poprzez rozmowę telefoniczną, zostaniesz poproszony o osobisty przyjazd na Oddział. Choć może wydać się to pewną uciążliwością ponowna wizyta na Oddziale w razie konieczności jest jedynym sposobem aby zapewnić Tobie pełne bezpieczeństwo, szybko rozpoznać ewentualne powikłania i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli pomimo tego zdecydujesz się w pierwszej kolejności na wizytę u lekarza w swoim miejscu zamieszkania również nalegamy na pozostanie z nami przynajmniej w kontakcie telefonicznym.